SYSTEM ZARZĄDZANIA INSTALACJAMI OZE ECONTROLplus
Na bazie wieloletnich doświadczeń opracowaliśmy system zarządzania obiektami energetyki rozproszonej o następujących funkcjonalnościach:
- topologiczne rozmieszczenie obiektów,
- predykcja generacji,
- zarządzanie pracą obiektu,
- produkcja „zero net”,
- zaawansowane raportowanie,
- analizy wydajności (punkt pracy),
- moduł maintenance - powiadomienia / obsługa ticketów,
- bilansowanie obiektu w trybie pracy offgrid,
- zarządzanie magazynami energii,
- zaawansowane algorytmy pracy track’erów,
- obsługa funkcjonalności „resizing”.
System ECONTROLplus został zaprojektowany w taki sposób, aby spełnić wszystkie unikalne potrzeby wynikające z funkcjonowania instalacji energetyki odnawialnej. Jego głównym zadaniem jest monitorowanie, sterowanie i zarządzanie pracą instalacji OZE oraz nadzór nad stacjami i rozdzielniami przyłączeniowymi instalacji OZE.
System na bieżąco odczytuje stany urządzeń, a następnie realizuje zaimplementowane w nim algorytmy sterowania, regulacji i blokad. Dane są archiwizowane i przechowywane na potrzeby analizy. Dla każdego pomiaru można zdefiniować częstotliwość archiwizacji.
System umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym produkcji energii z odnawialnych źródeł wytwórczych takich jak: panele fotowoltaiczne i/lub turbiny wiatrowe. Po zastosowaniu stacji pogodowej i przy wykorzystaniu połączenia z serwerem prognozy pogody, system umożliwia dodatkowo predykcję możliwości produkcyjnych poszczególnych źródeł wytwórczych np. na kolejne 24, 48 czy też 72 godziny (w zależności od rozdzielczości danych dostarczanych przez różne serwery pogodowe). Powyższe prognozy mogą być na bieżąco porównywane z wartościami chwilowymi mierzonymi przez stację pogody w celu korelacji prognoz z aktualnymi warunkami pogodowymi w miejscu zainstalowania źródeł wytwórczych (np. paneli fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych). System umożliwia komunikację z operatorami sieci energetycznej oraz pozwala na sterowanie i regulację pracy poszczególnych źródeł wytwórczych, w tym umożliwia wyłączenie przez operatora sieci energetycznej np. w przypadku awarii sieci przesyłowej.
FUNKCJE DODATKOWE
- generacja zdefiniowanych na etapie projektu raportów,
- możliwa implementacja narzędzia pozwalającego na edycję już istniejących raportów jak i dodawanie nowych. Raporty mogą być przedstawione w różnej formie graficznej (wykresy, tabele, zestawienia mieszane),
- obsługa instalacji pomocniczych (po wcześniejszym uzgodnieniu algorytmów sterowania), takich jak automatyczne instalacje do czyszczenia paneli fotowoltaicznych, instalacje odstraszające zwierzęta itp.,
- wysyłanie wybranych informacji na urządzenia mobilne. Wygląd i funkcje dostępne w aplikacji są skonfigurowane w zależności od specyfiki obsługiwanej instalacji.
BEZPIECZEŃSTWO SYSTEMU
Wszystkie krytyczne komponenty systemu mogą być redundantne (serwery, urządzenia sieciowe, zasilacze, dyski twarde, kanały komunikacyjne, etc.). Możliwa jest diagnostyka wszystkich urządzeń sieciowych za pomocą protokołu SNMP (status urządzenia, status poszczególnych portów, statystyki ruchu sieciowego, raportowanie do pliku syslog). Komputery mogą być wyposażone w oprogramowanie antywirusowe, jak i posiadać zautomatyzowane narzędzia do wykonywania kopii zapasowych, czy też całych obrazów dysków, dzięki którym możliwa jest szybka odbudowa systemu po awarii.
SYSTEM ZARZĄDZANIA MIKROSIECIĄ
System zarządzania mikrosiecią powstał w odpowiedzi na potrzebę Inwestorów oraz w nawiązaniu do trendów rynkowych skłaniających producentów energii elektrycznej do jej autokonsumpcji. Rozwiązanie to pozwala na:
- efektywne zarządzanie energią poprzez bilansowanie produkcji energii z aktualnym zapotrzebowaniem mikrosieci,
- oszczędności wynikające z braków wyłączeń źródeł OZE,
- poprawę sprawności poprzez regulację pracy poszczególnych falowników,
- poprawę jakości energii,
- predykcję produkcji i konsumpcji energii.
BILANSOWANIE I AUTOKONSUMPCJA WYTWARZANEJ ENERGII
W zależności od konfiguracji instalacji mikrosieci, system zarządzania ECONTROLplus pozwala na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej, maksymalizację jej produkcji lub zarządzanie autokonsumpcją i bilansowaniem energii elektrycznej. System umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym produkcji energii z odnawialnych źródeł wytwórczych, takich jak panele fotowoltaiczne i/lub turbiny wiatrowe oraz zarządzanie rezerwowymi źródłami zasilania (np. generator gazowy, generator Diesla) i magazynami energii, a także odbiorcami będącymi głównym beneficjentem układu mikrosieci. Zastosowanie różnych scenariuszy działania systemu zarządzania mikrosiecią, takich jak np.: maksymalna produkcja energii elektrycznej, maksymalny czas zasilania odbiorców w trybie pracy wyspowej, czy też priorytetowanie odbiorców, wpływa na zwiększenie efektywności wdrożonego systemu.
Dzięki zastosowaniu stacji pogodowej i wykorzystaniu połączenia z serwerem prognozy pogody możliwa jest predykcja (do 72 godzin) produkcji poszczególnych źródeł wytwórczych jak i stopnia wykorzystania magazynu energii.
HANDEL ENERGIĄ
Dzięki zastosowaniu systemu zarządzania instalacjami OZE użytkownik ma możliwość decydowania o ładowaniu/rozładowywaniu magazynu energii w korelacji z aktualną ceną energii elektrycznej, a tym samym optymalizowania kosztów/generowania zysków (dzięki zakupowi energii elektrycznej po niższej cenie i jej sprzedaży po wyższej cenie). Proces ładowania /rozładowywania magazynu można zoptymalizować za pomocą predefiniowanych progów, co powoduje, iż system staje się praktycznie bezobsługowy, jednak pozwalający na bieżący monitoring.
KOMPLEKSOWE REALIZACJE NASTAWNI
Nasza oferta obejmuje kompleksową realizację nastawni dla centralnych systemów sterowania rozproszonymi instalacjami OZE, zapewniając klientom pełne wsparcie od projektu po wdrożenie. Specjalizujemy się w projektowaniu i wykonawstwie nowoczesnych nastawni, które spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.
Oferujemy opracowanie projektów i wykonanie wszystkich instalacji pomocniczych, np. ppoż, klimatyzacji i innych. Nasze rozwiązania obejmują także ergonomiczne stanowiska pracy, dostosowane do potrzeb operatorów, co przekłada się na zwiększenie efektywności i komfortu użytkowania.