Konieczność stosowania automatyki samoczynnego częstotliwościowego odciążania (SCO) jako integralnego elementu ochrony KSE, została uwzględniona w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/2196 z dnia 24.11.2017 r. ustanawiającym kodeksy sieci dotyczące stanu zagrożenia i stanu odbudowy systemów elektroenergetycznych - NC ER. Szczegółowe wymagania dotyczące sposobu działania automatyki SCO dla instalacji odbiorczych
i systemów dystrybucyjnych przyłączonych do systemu przesyłowego zostały natomiast określone w art. 19 ust. 1 Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/1388 z dnia 17.08.2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący przyłączenia odbioru - NC DC. Wszyscy OSD zostali zobowiązani do wdrożenia automatyki SCO, w terminie do dnia 18 grudnia 2022 r. Znaczące zakłady są zobligowane do objęcia swoich odbiorów automatyką SCO zgodnie
z wytycznymi określonymi przez właściwego operatora systemu (OSD lub OSP).
Oferujemy pełne wsparcie inżynierskie w zakresie dostosowania automatyki SCO do wymogów kodeksów sieci NC ER i NC DC.
Ocena istniejącej infrastruktury elektroenergetycznej Klienta pod kątem implementacji wymagań kodeksowych w zakresie SCO w tym:
- określenie możliwości nastaw funkcji zabezpieczeń podczęstotliwościowych,
- weryfikacja możliwości spełnienia kryterium czasowego działania, automatyki SCO dla instalacji istniejących i nowych (dla czasów 150 czy 300 ms),
- weryfikacja czasu zadziałania zabezpieczeń,
- określenie łącznego czasu działania toru wyłączającego od momentu pobudzenia zabezpieczenia do czasu otwarcia styków wyłącznika,
Dobór optymalnego rozwiązania modernizacji sieci pod kątem spełnienia warunków SCO w tym:
Oferujemy kompleksową dostawę systemu SCO na bazie urządzeń produkcji własnej, w oparciu o jeden z następujących modeli funkcjonowania automatyki:
System rozproszony SCO jest on oparty o nowoczesne sterowniki polowe EPROTECT, które spełniają najnowszą normę opisującą szczegółowe wymagania dla zabezpieczeń częstotliwościowych:
PN-EN 60255-181.
System scentralizowany SCO realizujemy w oparciu o dostarczane od wielu lat rejestratory zakłóceń RZ-40, rozbudowane o elementy wykonawcze. W takim wypadku jedno urządzenie RZ-40 może obsługiwać do 18 punktów wyłączeń.
System adaptacyjny SCO jest oparty o pomiary mocy poszczególnych odbiorów realizowane w trybie online, a następnie wyłączanie odbiorów w przypadku wystąpienia spadku częstotliwości na podstawie algorytmu uwzględniającego szereg założeń takich jak:
Adaptacyjny system SCO jest zaprojektowany w taki sposób, aby wyłączenia związane z wymogami SCO były w każdym konkretnym scenariuszu zrealizowane w sposób najmniej uciążliwy dla zakładu przemysłowego.
Zastosowanie adaptacyjnego systemu SCO jest odpowiedzią na trudności realizacje związane z klasycznymi rozwiązaniami tej automatyki, takimi jak:
W przypadku obiektów przemysłowych z generacją, możliwe jest również przeprowadzenie analizy pod kątem zainstalowania systemu ochrony przed blackoutem. Jest to system, który w przypadku awarii katastrofalnej związanej z całkowitą utratą zasilania, utrzymuje dany zakład w zbilansowanej pracy wyspowej. SPIE Energotest jest jedyną krajową firmą inżynierską, która zrealizowała tego typu systemy w Polsce.
Uwaga! Jednym z największych zagrożeń związanych z nieprawidłowym działaniem automatyki SCO jest błędny algorytm pomiaru częstotliwości interpretujący skokową zmianę kąta w punkcie pomiaru jako zmianę częstotliwości. Może to powodować zbędne pobudzenie automatyki SCO.
Szczegółowe wymagania w zakresie odporności na skokową zmianę kąta, dla urządzeń realizujących automatykę SCO określa norma PN-EN 60255-181 z roku 2019.
Copyright © 2021 SPIE ENERGOTEST sp. z o. o. Realizacja: Multitechnika