W dniach 23-25 kwietnia 2014 r. w hotelu Villa Verde**** w Zawierciu odbyło się XVII seminarium Energotestu pod tytułem.
"AUTOMATYKA W ELEKTROENERGETYCE"
Wiodącymi tematem seminarium była problematyka bezpieczeństwa w elektroenergetyce, konkretnie „Automatyka blokowa i sieciowa, a bezpieczeństwo i niezawodność funkcjonowania KSE”. Temat był prezentowany i omawiany w dwóch aspektach:
- Stan aktualny i przyszłe możliwości w zakresie monitorowania i zapobiegania zagrożeniom i awariom w KSE.
- Stopień przygotowania układów automatyki blokowej i sieciowej do pracy wyspowej.
Partnerem merytorycznym seminarium był Departament Usług Operatorskich Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA. Honorowy patronat nad seminarium objęły Towarzystwa branżowe sektora elektroenergetyki krajowej, czyli Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, Towarzystwo Elektrowni Wodnych oraz Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
Tematyka tegorocznego seminarium wzbudziła bardzo duże zainteresowanie zarówno elektryków, jak i automatyków technologicznych oraz specjalistów automatyki elektroenergetycznej podmiotów sektora elektroenergetyki zawodowej (elektrownie, elektrociepłownie, przesył, dystrybucja) oraz przemysłowej. Jak zawsze licznie reprezentowane były jednostki naukowo-badawcze, firmy inżynierskie i producenci urządzeń automatyki i systemów dla elektroenergetyki. W sumie w seminarium uczestniczyło ponad 220 osób.
Wygłoszono 17 referatów - spis referatów dostępny jest w załączeniu. Ożywiona dyskusja dotyczyła, między innymi, perspektyw wykorzystania pomiarów synchronicznych (PMU) w zarządzaniu Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Energotest posiada już własne rozwiązane zgodne z najnowszą regulacją IEEE C37.118.1,2. W PSE SA będzie realizowany program pilotażowy w tym zakresie. Wiele elektrowni i zakładów dystrybucyjnych jest zainteresowanych wykorzystaniem tej nowej techniki. Daje ona, niedostępne wcześniej, możliwości synchronicznego pomiaru zespolonych wartości prądu i napięcia w rozległych obszarach z dokładnością czasową kilkunastu mikrosekund. Dysponowanie w trybie online wartościami amplitudy i kąta prądów, napięć fazowych oraz częstotliwości w węzłowych miejscach systemu elektroenergetycznego daje możliwość monitorowania zagrożenia utraty stabilności napięciowej i częstotliwościowej, czy wydzielania się obszarów pracy wyspowej.
Bardzo ciekawie i w sposób kompleksowy zaprezentowana została tematyka automatyki samoczynnego częstotliwościowego odciążania (SCO). Szeroko omówiono nadchodzące zmiany w wymaganiach do automatyki blokowej i sieciowej zawarte w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowych w kontekście opracowanego w ramach ENSTO-e projektu Network Grid Code.
Dużo miejsca poświecono zagadnieniom obrony i odbudowy zasilania w KSE. Aktualnie 48 bloków energetycznych przystosowanych jest, w przypadku utraty zasilania z KSE, do pracy na potrzeby własne z możliwością tworzenia „lokalnych wysp”. Okazało się, że wiele elektrociepłowni miejskich i przemysłowych prowadzi, albo planuje podjąć prace nad stworzeniem możliwości pracy na wyspę „miejską”, bądź zasilania własnych potrzeb produkcyjnych w przypadku utraty zasilania z KSE. Bardzo pomocne w tym zakresie jest wykorzystanie właśnie synchrofazorów i adaptacyjnego systemu odciążania Smart Load opracowanego w Energoteście i sprawdzonego w działaniu na kilku obiektach energetyki przemysłowej.
Uczestnicy nie kryli zadowolenia z przebiegu seminarium zarówno z jego wymiaru merytorycznego, jak i organizacyjnego. Zainteresowanych materiałami seminaryjnymi informujemy, że istnieje jeszcze możliwość ich otrzymania.
- Spis referatów (0,3 MB)